Trawy ozdobne
Jak wybrać odpowiedni trawnik rolkowy ?

Jak wybrać odpowiedni trawnik rolkowy ?

Wszyscy uwielbiamy patrzeć na zielone trawniki, a bieganie po nich boso to szczyt przyjemności. Zieleń cieszy oko zarówno w przestrzeni miejskiej jak i w domkach letniskowych. Jak szybko i bez zbędnych kłopotów zazielenić własny ogród? Na ratunek przyjdzie trawa w rolkach. Nie musisz jej zasiewać, czekać na kiełkowanie, martwić się, czy wyrośnie, czy nie i czekać, aż urośnie. Jest to szybka opcja do zagospodarowania dowolnej przestrzeni w gospodarstwie domowym lub firmie.

Aby nie trafić na produkt niskiej jakości i nie rozczarować się wyborem trawy ozdobnej (https://sklep.green-designers.pl/kategoria/trawy-ozdobne), konieczne jest poznanie kilku małych, ale bardzo ważnych niuansów wyboru trawy rolowanej, które po krótce przedstawimy.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie trawy w rolce ?

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest wysokość koszenia trawy w rolkach. Jeśli trawa jest koszona bardzo krótko, oznacza to, że trawnik prawdopodobnie ma istotne wady, które producent starał się ukryć. Wysokość trawy w belkach powinna wynosić ok. 3 cm i powinna być równomiernie rozłożona na całej powierzchni beli.

Innym ważnym wskaźnikiem jakości trawy w belach jest jej świeżość. Zaleca się kupowanie trawy w rolkach w dniu koszenia trawy. Głównymi wskaźnikami braku świeżości są charakterystyczny zapach (stęchlizna) i żółknięcie trawy, więc jeśli natkniesz się na taki produkt, pod żadnym pozorem go nie kupuj. Jeśli darń jest świeża, można ją kilkakrotnie rolować, a darń i trawa nie będą się kruszyć.

Prosty test można przeprowadzić na pustej paczce po papierosach. Niezbędna grubość trawy powinna wynosić 20-25 mm, co jest równe grubości paczki papierosów. Wysokość kartonu (85-90 mm) równa się maksymalnej wysokości trawy, a szerokość (50-55 mm) równa się maksymalnej wysokości trawy (lepiej, jeśli wysokość mieści się w przedziale 30-35 mm).

Trawnik w rolkach nie może mieć otwartej łaty na powierzchni zewnętrznej; maksymalna powierzchnia otwartej łaty w całej rolce nie może przekraczać 10 cm2 .

Kolejnym kryterium wyboru darni rolowanej jest gęstość trawy. Jeśli trawa nie jest w ogóle gęsta, dekoracyjny wygląd trawnika nie ma znaczenia. Zalecana gęstość trawy wynosi 50 sztuk na 10 cm².

To wszystko, co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz swój własny trawnik z rolki dla swojej wsi. Jak widać, nie ma tu wielu niuansów i są one dość proste. Na koniec chciałbym dodać, że najlepiej jest transportować darń rolowaną w stanie suchym, a po ułożeniu na powierzchni nie zalewać jej całkowicie niewielką ilością wody.